W edycji 2023/2024 odbyły się spotkania z następującymi pisarzami:

26 kwietnia 2024 roku zaprosiliśmy do Centrum Edukacji Nauczycieli Panią Celinę Zubrycką, autorkę opowiadań i bajek terapeutycznych, nauczycielkę języka polskiego, bibliotekarza i nauczyciela wspomagającego. Pani Celina jest także przewodniczącą Koła Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Na spotkanie przybyli uczniowie SP nr 5 w Białymstoku oraz SSP z Supraśla. Autorka opowiadała im o bohaterach ze swojej nowej książki pt. ”Podlaskie bajki tralalajki”. Uczestnicy spotkania poznali anioła malowanego na starych deskach, łyżkę Izabellę Petronellę Strugarellę, truskawkę, słomianego konika, kozy, łosie oraz konika zrobionego z włóczek. Dzięki tej książce mogliśmy zwiedzić różne miejscowości na Podlasiu, te mniej i bardziej znane. Dzieci wysłuchały również fragment najnowszej bajki Pani Celiny “Waldek i biedronka”. Pisarka uświadomiła słuchaczy, że Internet i komputer nie muszą stanowić centrum wszechświata. Po oficjalnej części spotkania uczniowie mogli nabyć książkę i autograf autorki.

W dniu 23 kwietnia 2024r. gościła w naszej placówce pisarka Agnieszka Suchowierska - białostoczanka, była polonistka, obecnie zajmująca się twórczością literacką. Pani Agnieszka zadebiutowała pisząc, we współpracy ze znanym psychologiem Wojciechem Eichelbergerem,  dwie książki z bajkami dla dorosłych: Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki oraz Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci. Jest też autorką podręczników do nauki języka polskiego dla klasy 7-8 szkoły podstawowej wydanych przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Pisze również poradniki językowe, np. Kalendarz ortograficzny na poprawę humoru.  Agnieszka Suchowierska to przede wszystkim autorka książek dla dzieci. Jej książka Mat i świat została nagrodzona przez Polską Sekcję IBBY tytułem Książka Roku 2015, a w 2016 roku otrzymała  Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.  Promowaliśmy tę książkę w Operze i Filharmonii Podlaskiej podczas inauguracji Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom w 2016 roku. W kolejnych latach ukazały się tytuły: Ada Judytka i zaginiony tałes (2017), Milenka (2018), Miasto ze złotym sercem (2020), O Białymstoku i Białym stoku (2022), Płezent. Carkiem niekotrzebna rzecz (2023). W roku 2024 pojawiła się książka Good Morning, Petra!, której premiera miała miejsce 19 kwietnia podczas Targów Książki w Białymstoku. Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami  szkół podstawowych Białegostoku, Nowego Aleksandrowa i Supraśla,  Pani Agnieszka opowiadała o bohaterkach swojej najnowszej książki, o specyfice i warunkach życia w Chorwacji. Oprowadziła słuchaczy po mieście Pula, gdzie dzieje się akcja książki.  Uczniowie mieli mnóstwo pytań do autorki, pytali o jej warsztat twórczy, interesowali się zawodem pisarza. Wyrażamy nadzieję, żę książka zainteresuje uczniów, a nauczyciele bibliotekarze wykorzystają ją do pracy biblioterapeutycznej.   W wydarzeniu uczestniczyło 84 uczestników (67 uczniów, 7 nauczycieli), spotkanie prowadziła Olga Topolewska.

19 kwietnia 2024 roku w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku mieliśmy zaszczyt gościć Agnieszkę Frączek. Pani Agnieszka jest językoznawczynią, specjalizującą się w językoznawstwie polskim i niemieckim oraz leksykografii.  Jest autorką książek dla dzieci, licznych opowiadań i wierszy dla dzieci. W swoich utworach wykorzystuje gry słowne oraz wprowadza pojęcia z zakresu językoznawstwa (homonimy, frazeologizmy, idiomy). Opowiada o kulturze języka polskiego i rozprawia się z błędami językowymi oraz popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie.  W 2012 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na podstawie rozprawy: Słowniki polsko-niemieckie i niemiecko-polskie z przełomu XVII i XVIII wieku. Analiza leksykograficzna. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.  W 2019 roku została uhonorowana tytułem Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.  Jej książka “Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” została umieszczona na liście lektur do wspólnego i indywidualnego czytania dla klas I-III.  Podczas spotkania pisarka opowiadała o swojej najnowszej książce pt. “Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto”. Uczniowie i nauczyciele z białostockich szkół podstawowych (nr 8, 9, 10, 11 i 30) mogli usłyszeć historię młodego Ludwika Zamenhofa, który wymarzył sobie język, którym posługiwaliby się ludzie na całym świecie.  Po spotkaniu można było zakupić książki autorska Pani Agnieszki Frączek, zdobyć autograf oraz zdjęcie. 

We czwartek 26 października 2023r. odbyło się spotkanie z Panem Wojciechem Karpińskim, poetą i prozaikiem, autorem tomików poezji: „Drugi brzeg”, ‘Lubię gdy ramiona drzew zasypiają”, „Za progiem wyobraźni” oraz książek „W ogrodach snów” i „Odnaleźć się lub zgubić”. Pan Wojciech Karpiński opowiedział o swoich wspomnieniach z okresu dzieciństwa, o ulicy Wasilkowskiej, przy której mieszkał, ciekawych postaciach i zdarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku w czasie kiedy on był dzieckiem. Uczniowie z przyjemnością wsłuchali się w tę opowieść o dorastaniu i poznawaniu świata.  W spotkaniu uczestniczyła młodzież z białostockich szkół średnich wraz z opiekunami.

W dniu 24 października 2023r. gościł w naszej placówce pisarz Wojciech Koronkiewicz - białostocczanin, poeta, pisarz, filmowiec, autor książek opartych na opowieściach spotykanych podczas rowerowych wypraw mieszkańców województwa podlaskiego: Z Matką Boską na rowerze…; Podlasie zdrowo zakręcone….; Nie zbiera się jabłek z tego sadu…; Pływające krowy…. Autor dużo uwagi poświęcił szczególnie pierwszej swojej książce, która dała początek kolejnym publikacjom. Opowiadał o niezwykłych spotkaniach i przeżyciach, których doświadczył podczas wędrówek szlakiem podlaskich sanktuariów. Dużo emocji wzbudziły wśród młodzieży historie zawarte w książce o duchach i ukrytych skarbach. Były pytania o to, czy na terenie Podlasia jest dużo takich tajemniczych miejsc, niektórzy pytali nawet o konkretną lokalizację. Młodzież była zainteresowana kondycją pisarza we współczesnym świecie – pytano czy pisanie książek może być dochodowe. Pan Wojciech jest świetnym gawędziarzem, bez problemu nawiązał kontakt z młodymi ludźmi, było dowcipnie i ciekawie. Nie zabrakło również chętnych po książkę i autograf.